Batı Mitolojisi

Fal Deryası'ndaki büyük yeniliğe 1 vade kaldı..!
08.03.2016 01:36

Batı Mitolojisi

Aries / Ram / Koç (21 Mart – 20 Nisan) : Yunan mitolojisinde, Argo gemisinde Yason’un idaresi altında sefer yaparak ‘Altın Pösteki’yi arayan Argonot’un hikâyesine kadar uzanmaktadır. Altın postu taşıyan koç sonunda gökyüzüne çıkarak burada yerine yerleşmektedir.

Taurus / Bull / Boğa (21 Nisan – 21 Mayıs) : Tanrı Zeus Boğa kılığına girerek Prenses Avrupa’yı Girit adasına götürmeye çalıştığı zaman, boğa denizde Avrupa ile birlikte yüzerek kıyıdan uzaklaşırken sadece vücudunun yarısı görünmektedir. Boğanın denizde yüzerken yarısı gözükmesi onun gökyüzünde yarım boğa şeklinde anılmasını sağlar.

Gemini / Twins / İkizler (22 Mayıs– 21 Haziran) : Castor ve Pollux, Sparta Kraliçesi’nin oğullarının isimleridir. Castor’un babası Kral Tyndareous iken Pollux’un bababsı ölümsüz Kral Zeus’tur. Zeus’un oğlu olması nedeniyle Pollux ölümsüz biridir. İki kardeş en başlarda Argonotlarla birlikte denizde savaşırken onlara yardımcı oldular ama sonrasında gökyüzünde yol gösterme iki kardeş birlikte başladılar.

CanCer /Crab / Yengeç (22 Haziran– 22 Temmuz ) : Mitolojik Kahraman Herkül çok başlı Hydra ile savaşırken Herkül’ün ayaklarına tutunur  ancak istemeden de olsa yengeci ezer  ve yengeç gökyüzüne cennete gider.

Leo / Lion / Aslan (23 Temmuz-23 Ağustos) : Roma mitolojisinde Lion Ay’dan gelir. Herkül tarafından öldürülür ve 12 büyük birincisinde en başta o geldiği yere uçar.

Virgo / Virgin / Başak (24 Ağustos-23 Eylül) : Mısır tanrıçası bazı kültürlerde adalet bazılarında da hububattır. Genel olarak dizine çocuk oturtmuş bir elinde hurma dalı diğer elinde buğday başağı olan bir genç kızdır.

Libra / Scales / Terazi (24 Eylül- 23 Ekim) : Gece ve gündüz eşitliği durumu olarak kabul edilmektedir. Canlı bir hayvanın isminin verilmedi tek burç olma özelliği taşımaktadır.

Scorpis / Scorpin / Akrep (24 Ekim-22 Kasım) :Orion’u öldüren akrep bu burcun isminin verilmesine neden olur. Orion takımyıldızı ile aynı anda gökyüzünde olmazlar.

Sagittarius /Archer/ Yay (24 Ekim-22 Aralık) : Tanrı Pan’ın oğlu Crosus olarak geçen, yarı insan yarı canavar olan akrebin kalbine doğrultulmuş insan başlı at şeklinde görülür.

Capricorn / Seat Goat /Oğlak (23 Aralık-20 Ocak): Yunan Mitolojisinde Tanrı Pan olarak bilinmektedir.

Aquarius /Water bearer / Kova (21 Oacak-19Şubat) :Tanrı Zeus tarafından Tanrılara şarap dağıttırılan çobandır.

Pisces /Fishes /Balık (20Şubat-20Mart) : Babiller’den bu yana kuyrukları birbirine bağlı iki balık olarak resmedilir. 


Yorumlar: