Burç Çağları

Fal Deryası'ndaki büyük yeniliğe 1 vade kaldı..!
16.01.2017 20:51

Burç Çağları

On iki burç 12 rakamının ifade ettiği gizemlerdede etkili olmuş, 12 giriş ve kapılı derece sistemli gizem okulları, 12 gök kapısı, 12 havari, 12 imamlar gibi. Felsefi astroloji iki ayrı sistem belirtmiştir. 

İlki dünyanın güneş sisteminin merkezi olarak kabul edildiği ve yıldızlarla ay ve güneşin dünya etrafında döndüğünü düşünen Jeosantrik sistem. İkinciside Astrolojik felsefi yönden insanın kültür ve ruhsal gelişimi bakımından daha ileri seviyelerinin ifadesi olan Heliosantrik sistemdir. Heliosantrik sistem güneş merkezidir, gezegenle ayları güneş çevresinde yer alır. Pisagor ise, ateşin en önemli element olduğundan hareketle evrenin ortasında ap ayrı bir göksel nurun alev küresinin var olduğunu öne sürer. Bu küreye yüce monat adını verir. Evreni on küreye ayırır ve onları on merkezli bir çemberde gösterir. Merkezde ilahi ateş küre, sonra yedi gezegen, dünya ve ardından Antichthon adlı gizemli görünmez sır gezegen. 

2160 yıllık bir dönem içinde Güneş, Zodiak takım yıldızındaki geri gidişini tamamlar ve bu da Güneş, ilk bahar ekinoksunda hangi burçta yükseldiyse o burcun adını alan süreç bir çağ olarak anılır. Böylece, balık çağı - aslan çağı gibi adlarla dönemler belirlenir. Tüm bu dönemlerdeki eski tapım biçimi güneşin bir kişilik kazanmasıyla alakalı olarak farklılık arz eder. Eğer 2160 yıllık bir koç çağına bakarsak, bu güneşin koç takım yıldızında olduğu bir süreci belirlerken, bunu bilen insanların davranışlarını tapım biçimleri ve ritüelleriyle, inanışlarının değişimler gösterdiğini söyleyebiliriz. Zira tüm eski dinler astrolojik etkilerden izlere sahipti. Tabi eskilerin mitolojik astronomiside bundan ayrı tutulamaz. İçinde bulunduğumuz şu zaman diliminde burçlar kendi adlarındaki takım yıldızlara karşılık gelmeselerde astrologlar tarafından; sabit tüm hesaplamaların temel taşı olarak alınmaya devam etmektedirler.

Güneşin takım yıldızlarından geçişi mevsimlere yol açarken, eski uygarlıklar ölçme sistemi, ekinoks ve gün dönümlerine dayalıydı. Yılda hep ilk baharda başlardı ve yılbaşı 12 Mart'ta kutlanırdı. Çünkü Zodiak üzerinde ekvatorun kuzeyine geçme anında bulunmuş olurdu. 21 Haziranda güneş, kuzeydeki en yüksek noktasında olduğunda yaz gündönümü olur. Sonra güneş ekvatora doğru yürüdüğünde 21 Eylülün son bahar ekinoksu gerçekleşir. 21 Aralık ise, güneşin gideceği en güneydeki nokta olarak kış gün doğumunu belirler. Son 2000 yıldır güneş ilk bahar noktasını balık burcunda geçmiştir. Güneş her yıl Zodiak etrafında dolaşıp başladığı yere, ilk bahar noktasına gelir. Her burcunun 30 dereceden oluşma nedeni, her 72 yılda bir derece yitirmesi, bu geri hareketi verir ve bu harekete ekinoksların presesyonu denmektedir. 

Gece göğünün en parlak yıldızı olan Sirius, 25 Aralıkta Orion kuşağındaki en parlak üç yıldız ile bir hizaya gelir, bu üç yıldız, üç kral ve Sirius, 25 Aralıkta topluca güneşin doğduğu noktayı gösterirler. Bu olay üç kralın güneşin doğuş yerini belirlemek için doğudaki yıldızı neden takip ettiklerinin izah tarzıdır. 


Yorumlar: