Kova Burcu

Fal Deryası'ndaki büyük yeniliğe 1 vade kaldı..!
09.08.2017 13:48

Kova Burcu

Kova Burcu (20 Ocak - 18 Şubat)

Element: Hava

Grup: Sabit

Yönetici Gezegeni: Uranüs

Anahtar Sözcükler: Özgecilik, bireysellik, özgürlük.

Yönettikleri: Ayak bilekleri, bacaklar ve dolaşım sistemi; on birinci evin doğal yöneticisi.

Kovalar, genellikle uçuk, bireyselliği ve özgürlüğü her şeyin üstünde tutan düşünürlerdir. Kabile zihniyeti onların tohumuna aykırıdır. Toplumun kendilerine dayattığı kısıtlamalardan rahatsızlık duyar, kendi yollarını bulma arayışından hiç vazgeçmezler.

Kova gerçek dehanın burcudur çünkü bu insanlar genelde eşsiz düşünme becerisine sahiptir. Bir şeye karar verdiklerinde onları inançlarından hiçbir şey vazgeçiremez. Bu inatçılık iki tarafı da keskin bir bıçaktır; hayata tutunmalarını sağlayabilir ya da onları yok edebilir. Söz konusu inatçılıkları, toplumsal kısıtlamalara karşı küçük isyan bayrakları şeklinde kendini gösterdiğinde, daha iyi yerlere harcanabilecek enerji boşa sarf edilmiş olur.

Bu Güneş burcunun temel karakteristiği şefkat ve merhamet olsa da Kovalar kendi koydukları hedefe fazla da gönülden bağlanmazlar. Şefkat ve merhametleri hakiki olup gönülden çok akıllarından kaynaklanır. Uranüs etkisi yüzünden, geniş bir yelpazeye yayılan entelektüel ilgi alanlarının da cazibesine kapılabilirler.

-Kova Kadını-

Bu kadını yakından tanıyor bile olsanız, onu anlaması zordur, çünkü kendisi sıklıkla başlı başına bir paradokstur. Sabırlıdır ama sabırsızdır, toplumun kurallarına uymaz ama kendine uyduğunu düşündüğü yerde uyar, isyankardır ama barış sever, inatçıdır ama canı istediğinde itaatkâr olabilir. Sıra dışı insanları sever, hem kadın hem erkek çeşitli arkadaşları olur. Ekonomik statüden etkilenmez, dolayısıyla arkadaşları da çok farklı geçmişlerden geliyor olabilir. Tarot ya da astrolojiyle amatör olarak ilgileniyor olabilir, mucitliğe ya da yazın dünyasında tutkuyla bağlanmış ya da çiçeği burnunda bir film yapımcısı olabilir. Mesleği ne olursa olsun Kova kadınının, işleri kendi bildiği gibi yürütmesine izin verecek türden bir mesleği olduğu kesindir.

-Gelenek Dışı-

Gönül ilişkileri söz konusuysa bu kadın hakkında eldeki tek veri onun bir şekilde sıra dışı ya da uçuk bir adama abayı yakmasının muhtemel oluşudur. Sevgilisi geleneksel görünüyor olsa bile emin olun değildir. Kova iyi bir annedir, çocuklarını kendi kararlarını vermesi konusunda özgür bırakır, başarılarına sevinir ve onları hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmaz.

-Kova Erkeği-

Kova kadını gibi Kova erkeğinin de ne düşündüğünü anlamak yine aynı sebeplerden çoğu zaman zordur. Yanına yoldaş ister ama bireyselliğinden ödün vermek istemez. Evlendiği zaman bile ilişki içindeki bireysel bağımsızlığını sıklıkla rahatsız edici bir şekilde uç noktalarda tutmak ister. Örneğin karısını ya da eşini evdeki işlere göz kulak olmak üzere yalnız başına bırakıp uçakla egzotik adalara doğru seyahate çıkabilir.

Kova erkeği sıra dışı insanlar ve mekanların büyüsüne kapılır. Dikkatini gelecek üzerine yoğunlaştırmış olsa bile antik geçmişteki kültürlerin esrarıyla da ilgilenebilir; mesela piramitler nasıl inşa edilmiştir, Stonehenge da nereden çıkmıştır, veya Anasazi nasıl ortadan kaybolmuştur ? Yabancı kültürlere yaptığı seyahatler genelde bu merakıyla ilişkilidir.

Kovalar doğuştan devrimcilerdir. Onlara uygulanan kısıtlamalar aşırıysa, büyük isyan çıkarırlar. Ama geri dönebilecekleri bir yere, tazelenebilecekleri bir sığınağa ihtiyaç duyarlar. Kova erkeği egzotik seyahatinden eve döndüğünde ailesiyle vakit geçirerek kendini şımartmaya meraklıdır. Bir ebeveyn olarak zaman zaman uzak ya da çekingen görünebilir ama çocuklarına duyduğu sevgi çok derindir. 

         -Ünlü Kovalar-

  • Bobby Brown
  • Douglas MacArthur
  • Lana Turner
  • Oprah Winfrey
  • Paris Hilton
  • Shakira 
  • Simon Pegg
  • Yoko Ono
-İş Hayatı-

Kovalar, film, sanat, elektronik alanında ileri teknoloji araştırmaları, bilgisayar veya psikolojik gibi avangart alanlarda iyidirler. Genellikle medyumluğa, uzaktan algılamaya ve kehanet ilimine kadar geliştirilebilecek işlenmemiş bir psişik yetenekleri vardır, birçoğunun da sezgileri çok güçlüdür. İşlerinde aradıkları temel bileşen özgürlüktür.

-Finansal Konular-

Kovalar ailelerine ve sevdiklerine karşı cömert ve ilgili insanlardır, bu ilgileri insanlık denen daha geniş ölçeğe de uzanır. Parayı yastık altında sakarlar ama amaçları servet sahibi olmak değil de özgürlüklerini garanti altına almaktır.

-Maneviyat-

Burcun devrimci doğası elbette manevi konulara kadar uzanır. Kovalar, organize bir dinin kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir ailede doğmuş olsalar bile bu kendileri için bağlayıcı değildir. Kovalar kendi yollarını bulmakta ısrarcı davranırlar," insanın geniş ailesi" fikrine katkı sağlayacak daha kapsamlı bir manevi spektrum arayışı içindedirler.


Yorumlar: