Majisyen

Fal Deryası'ndaki büyük yeniliğe 1 vade kaldı..!
04.07.2016 04:50

Majisyen

Majisyen hakkında söylenecek ilk şeyler, onun parlak zeka sahibi, çalışmaktan bıkmayan, cesur, son derece sağlam bir irade ve ileri seviyede suskunluk sahibi biri olması gerekliliğidir. İşte bütün bu özellikler onda sağlanmışsa, majiye adım atabilir. Dış dünyanın yaşam şekli onu etkilemez. Çevresine görünmez bir duvar örmüştür. 

Felsefe, metafizik, insan ruhu, astronomi uzmanı olan Cremonini’nin şu sözü akla geliyor: “İntus ut libert, foris ut moris est!” Latincesinden sonra İngilizce ifadesi ile: “İnside as if free, outside as if bound by custom” yani “İçinden dilediğin gibi, dışından herkes gibi davran.”(Ceasar Cremonius 1552-1631) Suskunluğunu bozmayıp diri diri yakılmayı göze alanların suskunluğu gibidir bu kayıtsız şartsız direnç.

Majisyen şunları adeta ruhuna işlemiştir: Sırdaşım. Bildeyim. Kalbim yeterince katı (dayanma gücü anlamında) Düşüncelerimin üstüne çıkabilirim. Kararsızlıktan uzağım. Geçici hevesler bana yaklaşamaz. Ben kendimi şehvet duygusuna yalnızca istersem ve öyle olması gerekiyorsa bırakabilirim.

Ruhuyla bu anlaşmayı yapabilen birisi, majikal uygulamaların üstesinden sağ salim bir kafa ile zedelenmeden gelebilir. Güç isteyen öğretilere yeniden ve yeniden adım atabilir. İşte o zaman, deha gücünün doğal mucizevi sonuçları etkin olarak belirir. O nedenle Theophrastus Paracelsus, “Korku, mermileri sana doğru çeker, cesaret ise bunları karşıya yansıtır. Kendini tehlikeli bir savaştaymış gibi düşün ve ona göre davran. Sanki Aşil gibi yaralanmaz biri olduğunu tasarla” demiştir.

Son zamanların ilgi toplayan kitaplarından biri olan “Sır” hayal gücünün etkin ve gizemli kullanımını söz konusu eden bir kitap. Evrenin cevap verebileceği “cazibe” ve yer çekimi yaratabilen insanın, belli aşamalardan süzülen ve bıkmadan tekrarlanan inancının ve kendine güveninin ayrıca istek ve cesaretinin mucizevi sonuçlarını görebileceğine dair bir önerme. Ancak içinde az da olsa yanlış bir yönlendirme mevcut. Yine, yeni bir çok kişsel gelişim kitaplarının bazılarında da aynı özellik bulunabiliyor. Buda, maddeye ait isteklerin çok fazla ön plana çıkışı. Örneğin; para, son model bir araba, malikane benzeri bir ev gibi, araç olabilecek nesneleri tasarlanıp, sürekli yoğun düşünülerek sahip olunacağına inanılması öngörülüyor. Oysa bu istek ve çekim, başta ruhun ve kendini tanımak için etkinleştirilmeye çalışılsa, en saf olan haliyle pozitif anlam ve amacını bulabilir.

Eliphas Levi; "Bir insanın, güç öğretilerine girmesi için yapması gereken şeyler nedir?" sorusuna şöyle cevap verir: "Yapabileceğine inanmak , sonra harekete geçmek, hergün aynı saatte kalkmak, soğuk suyla yıkanmak, asla kirli bir giysi giymemek, sürekli olarak kendini temiz tutmak. Birtakım zorunlu durumlara kolay dayanmak için bazı şeylerden elini ayağını çekmek gerekir."

Büyük görevin gerçekleştirilmesiyle ilgisiz olan her isteği bastırmaki hazların çekiciliğinden, hırs ve uykudan korunması önemlidir. Başarıya karşı duyarsızlık içinde kalması da gerekecektir. Majisyenin yaşamını doğaya hizmete yönelen tek bir irade yönlendirmeli, tüm bedenine ve ilişkide bulunduğu güçlere söz geçirebilir ve kontrol edebilir olmalıdır.

Ruhun çok ciddi manada güçlerini ve tehlikelere karşı öne sürülebilecek tek silah olabilmesi için bunlar gereklidir. Eliphas Levi, büyünün yeri olarak Ruh'u işaret ediyor. Levi, löyle der; "Maji uygulamalarına adanan kişi, önce kırk gün boyunca iç ve dış yönden bir temizlik dönemi geçirmelidir. Her pislik bir ihmal anlamına gelecek ve maji için ölümcül bir durum olacaktır." Elbette bu uygulama yani halvet, tüm Havas-Gizli İlim öğretilerine girmek isteyenler ve uygulamaların önemlileri içinde geçerlidir.

Ayrıca maji amacı ile kesinlikle değil, ama ruhsal anlamda arınma amacı ile de İslam'da Erbain çıkarma denilen ve belli süreler için inzivaya çekilme olarak uygulanan yöntemle irade sahibi olmak mümkündür. Bu metot elbette sınırsız riyazat, zikir ve ibadetle uğraşma, halktan uzak olma, çok az yiyip, az uyuma gibi zorunlulukları da beraberinde getirmektedir.

Demek ki; majisyen, bedenine, iç organlarına, nefsine iradesi ile hükmedebilen ve ayrıcalıklı olabilen kimsedir. Acı, istek, nefret gibi zayıf düşüren her şeyi terk etmiştir. O istemedikçe, maddi aleme ait olayların kendisini etkilemesi hali asla söz konusu olamaz. Astral seyahat anlamında, bir yerden diğerine gidip gözlem yapabilme yetisini kullanabilir. Öylesine gelişebilir ki, insanların hayal güçlerinde değişmeler yaratabilir. "Öyle imiş" gibi görmelerini sağlayabilir. Mesela bir kitabı açıp, içinde aslında olmayan bir yazı veya resmi gösterebilir, bakan kişi onun imgeleme gücü sayesinde gösterdiği şeyi gerçekten gördüğünü sanabilir.


Yorumlar: